Dlaczego warto żeglować?

Dlaczego warto żeglować?

Żeglarstwo to coraz bardziej popularny sport wśród Polaków. Mogą uprawiać go niemal wszyscy — bez względu na wiek czy doświadczenie.

Każdy znajdzie łódkę dopasowaną do swoich potrzeb, możliwości, wymagań i umiejętności.

Chociażby Laser Funboat – łódka, na której może pływać absolutnie każdy. Trwały, uniwersalny, bezpieczny i stabilny katamaran. Stworzony z myślą o początkujących, z powodzeniem może dać dużo frajdy i adrenaliny nawet zaawansowanym żeglarzom.

Żeglarstwo regatowe, to jednak inna sprawa. To sport skomplikowany, złożony i wymagający. Żeglarstwo wymaga dużej koncentracji, siły oraz sprawności fizycznej. Także wiedzy z tematów meteorologii, trymu żagli i fizyki.

Żeglowanie niesie za sobą jednak wiele pozytywnych aspektów! Jakich?

Dowiesz się w dalszej części tego wpisu.

Pasja dla każdego

Niektórzy uważają, że żeglarstwo to nie hobby dla każdego. Drogie, skomplikowane, tylko dla bardzo sprawnych.

Nic bardziej mylnego. Żeglowania może się nauczyć każdy – bez względu na wiek. Nigdy nie jest na to za późno – jest mnóstwo kursów dla osób dorosłych.

Oczywiście w przygodzie żeglarskiej mogą uczestniczyć również dzieci. Powierzanie im na żaglówce drobnych obowiązków nauczy ich aktywnego spędzania czasu, a także dobrze wpłynie na ich zdrowie i kondycję fizyczną.

Co ciekawe, żeglowanie bardzo dobrze wpływa na wzrok dzieci.

Konieczność długotrwałego patrzenia w dal w znaczący sposób zapobiega powstawaniu różnego rodzaju wad wzroku.

Każdy odnajdzie coś dla siebie, a samo żeglarstwo każdemu przyniesie olbrzymią satysfakcję!

Czy warto uczyć się żeglować?

Żeglarstwo dzieli się na sportowe i turystyczne, czyli rekreacyjne. Warto się go uczyć nie tylko dlatego, że jest czymś interesującym i daje możliwość poznania nowych rzeczy.

Wspiera rozwój zdrowotny dziecka – i to zarówno, jeśli chodzi o kwestie fizyczne, jak i związane z psychiką. Jest to sport kojący, który uczy skupienia i kształtuje charakter.

Na kursy wysyłani są ludzie młodzi, których rodzice chcą nauczyć odpowiedzialności. Często rozwija się potem w wielką pasję, która towarzyszy człowiekowi przez całe życie.

Sport ten relaksuje i przynosi spokój. Uczy konsekwencji, a jednocześnie wpływa pozytywnie na rozwój sportowy człowieka.

Relaks na świeżym powietrzu

Każdy z nas wie, jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dotleniony organizm lepiej funkcjonuje, dzięki temu mamy lepsze samopoczucie czy lepszy metabolizm.

Żeglarskie wycieczki są idealna forma relaksu odpoczynku od natłoku codzienności. Spokój, kojący szum wody, piękne krajobrazy – to warunki idealne do odprężenia się i pozbycia napięcia.

Wyciszenie się pozwoli obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz pozytywnie wpłynie na pracę serca.

Poznawanie świata, podróżowanie i przyjaźnie

Podróże to nieodłączny element tego sportu. Nie tylko, kiedy startujesz w regatach w różnych zakątkach całego świata, ale też rekreacyjnie. Wyjeżdżając na wakacje możesz zabrać ze sobą łódkę lub ją wypożyczyć i relaksować się na morzu czy jeziorze.

Hiszpania, Włochy czy nawet Polska to piękne miejsca na wystartowanie w regatach oraz odpoczynek z rodziną. Niezapomniane widoki, które zapamiętacie do końca życia sprawią, że będziesz chciał to powtarzać częściej.

Przy tej okazji łatwo też nawiązuje się przyjaźnie i znajomości. Tematy wokoło żeglarskie to zawszy dobry sposób na przełamanie lodów i początek rozmowy. W sporcie takie znajomości niejednokrotnie zamieniają się w wieloletnie przyjaźnie, poszerzające perspektywę, angażujące naukę języków.

Sport wolny od dopingu

Żeglarstwo to sport olimpijski. Nie dość, że jeden z najstarszych w historii Igrzysk Olimpijskich, rozgrywany w 10 różnych kategoriach, to jeszcze najbardziej czysty. Żeglarze to sportowcy, którzy najrzadziej ulegają pokusie sięgnięcia po środki dopingowe. Dzięki temu sport ten powszechnie uważany jest za jeden z najczystszych ze wszystkich dyscyplin olimpijskich.

Czy trzeba bardziej namawiać do rozpoczęcia swojej przygody z żeglarstwem? Jesteśmy pewni, że nie.

Żeglarstwo to sport dla każdego, szansa na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu dla całej rodziny. W dodatku pasja, która kształtuje charakter i zostaje na całe życie.

A jeżeli chciałbyś zacząć swoją przygodę żeglarską, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem: „Jak Zacząć Żeglować?”

Co zabrać na obóz żeglarski?
PREVIOUS POST
Dlaczego warto żeglować?
NEXT POST