Co zabrać na obóz żeglarski?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Co należy zabrać ze sobą wybierając się na obóz żeglarski?
  • Jak przygotować się na zmienne warunki?
  • Czego należy unikać w trakcie obozu?

Wybierając się na obóz żeglarski należy oprócz tego co najważniejsze, czyli pozytywnego nastawienia zabrać ze sobą rzeczy, które są całkowicie niezbędne i ewentualnie w drugiej kolejności przedmioty, które mogą być przydatne, ale nie są konieczne.

Oczywiście ostateczna lista rzeczy, a przede wszystkim ubrań będzie uzależniona od miejsca, w którym będzie odbywał się nasz wyjazd żeglarski.
Co innego zabierzemy na żagle w Polsce. Co innego na Wyspy Kanaryjskie. Natomiast jedno będzie wspólne – musimy być przygotowani na zmienne warunki nawet tam, gdzie wydaje się, że słońce nigdy nie przestaje grzać.

Ubranie na obóz żeglarski

W czasie wyprawy żeglarskiej jesteśmy wystawieni na działanie dwóch żywiołów: wiatru i wody, co powoduje, że bardzo dobrze sprawdza się odzież szybkoschnąca oraz termiczna.

Należy pamiętać, że nawet jeśli obóz odbywa się w środku lata i zakładamy, że krótkie spodenki i przewiewne koszulki to będzie nasz główny strój, to nie można zapomnieć o zabraniu kilku par spodni, bluz i grubych, ciepłych skarpet.

W czasie obozu żeglarskiego doskonale sprawdza się ciepły polar, który będzie przydatny zarówno podczas gorszej pogody jak i chłodnych wieczorów.

Niezbędnym elementem wyposażenia żeglarskiego jest jeden zestaw odzieży przeciwdeszczowej czy wodoodpornej składający się co najmniej z kurtki i spodni. Nie musi do być od razu markowy sztormiak, ale coś, co zapewni nam komfort w trakcie deszczu czy burzliwej pogody.

Buty na wyjazd żeglarski

Najważniejsze, aby buty były z płaską, białą podeszwą, która nie będzie rysowała pokładu oraz zapewni stabilizację. Doskonale sprawdzają się trampki i ewentualnie jako druga para buty sportowe, które można zakładać na chłodniejsze dni.

Kalosze oczywiście też bywają przydatne, ale nie są niezbędne. Natomiast warto wyposażyć się w buty do wody jak sandały czy klapki.

Czapka i okulary przeciwsłoneczne

Ochrona głowy przed działaniem promieni słonecznych, które potrafią mocna dopiec na pokładzie jachtu, jest obowiązkowa.
Pływanie w słoneczne dni bez czapki nie jest co prawda formalnie zabronione, ale może się źle skończyć.

Przydatna jest również czapka zimowa, która chroni głowę i uszy w trakcie chłodnych i wyjątkowo wietrznych dni.

Warto podkreślić, że na pokładzie zarówno odczucie zimna jak i gorąca jest większe niż na stałym lądzie. Należy mieć tego świadomość, pakując się na obóz żeglarski.

Pozostałe rzeczy niezbędne na obozie

Krem filtrem UV jest konieczny na wodzie, a sugerowany poziom ochrony to wysoki lub nawet bardzo wysoki. W bezchmurne dni każdy żeglarz jest cały czas wystawiony na działanie promieni, które w nadmiarze i przy niewystarczającej ochronie mogą bardzo zaszkodzić.

Strój kąpielowy — w gorące dni to kąpiel to doskonały sposób na schłodzenie ciała.

Kosmetyki, przybory toaletowe i klapki — w większości marin jest szansa na skorzystanie z ogólnodostępnych pryszniców.
Na koniec na pewno należy pamiętać o śpiworze, latarce ( najlepiej czołówce ) oraz dokumentach.

Rzeczy, które mogą się przydać

Nie są to rzeczy niezbędne, ale ich posiadanie może ułatwić funkcjonowanie na pokładzie:

  • mała poduszka
  • rękawiczki żeglarskie
  • kalosze
  • telefon komórkowy
  • naładowany powerbank

Jak się spakować

Najlepsza do spakowania rzeczy na obóz będzie miękka torba lub miękki plecak. Sztywna walizki czy plecak ze stelażem zdecydowanie odpadają, ze względu na ograniczoną ilość miejsca pod pokładem.
Worek żeglarski bardzo dobrze się prezentuje, ale nie jest konieczny.

Najważniejsze, aby pamiętać, że nie strój i wygląd powoduje, że ktoś staje się żeglarzem.

Jak transportować łódkę?
PREVIOUS POST
Dlaczego warto żeglować?
Dlaczego warto żeglować?
NEXT POST