Bez patentu

Masz już za sobą pierwszy kontakt z żeglowaniem? Może zastanawiasz się jaką łódkę wybrać dla siebie, mimo że nie masz uprawnień? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wszystkie łódki oferowane przez LaserPOL nie wymagają patentu żeglarskiego czy innych uprawnień do żeglowania.

W Polsce, by móc kierować jachtem należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Są to patenty żeglarskie, które określają, na jakich wodach oraz jaką łodzią możemy kierować. Wydawane są przez Polski Związek Żeglarski (www.pya.org.pl)oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Ten pierwszy wydaje uprawnienia do kierowania jachtami żaglowymi, kolejny do kierowania jachtami motorowymi. Wydawanie patentów regulowane jest przez Ustawę z 21 grudnia 2000 roku o żegludze śródlądowej oraz Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 9 kwietnia 2013 roku w sprawie uprawiania turystyki wodnej.

Na podstawie tych ustaw i rozporządzeń, bez uprawnień można prowadzić jacht żaglowy o długości kadłuba do 7,5 m, które mogą być również wyposażone w napęd mechaniczny. Możesz także pływać na jachcie motorowym o mocy silnika do 75 kW oraz długości kadłuba do 13 m. Takie łodzie muszą mieć jednak ograniczenie konstrukcyjne prędkości maksymalnej do 15 km/h.

Oczywiście to nie oznacza, ze rozsądne jest wypożyczenie lub zakup łódki jeżeli nigdy wcześniej nie żeglowałeś. W ofercie Laser Performance jest jednak jedna łódka, która przeczy tej zdroworozsądkowej zasadzie. To Laser Funboat. Ten mały katamaran stworzony jest z myślą o zabawie na wodzie. Naprawdę nie potrzebujesz żadnego doświadczenia żeglarskiego, aby świetnie bawić się na Funboacie. W dodatku łódka jest na tyle duża, że możesz dzielić swoją radość z drogą osobą.

W ofercie mamy też 2 inne jednostki, które stworzone są do rozpoczęcia żeglarskiej pasji. Laser Pico i Laser Bug. Obie niezwykle popularne w szkołach żeglarskich na cały świecie gwarantują bezpieczeństwo, stabilność i trwałość przy równoczesnych osiągach jak na swój rozmiar.

Bez patentu, ale już z jakimś doświadczeniem żeglarskim możesz z powadzeniem korzystać z pozostałych łodzi Laser Performance.
Niech brak uprawnień nie będzie wymówką przed rozpoczęciem Twojej żeglarskiej przygody.

Jeżeli jednak nie czujesz się pewny swoich umiejętności skontaktuj się z nami. Możemy polecić Ci zaufaną szkołę żeglarską w Twojej okolicy lub sami przeprowadzimy szkolenie na Twojej nowo zakupionej łódce.

Ochrona środowiska
PREVIOUS POST
Jak wybrać łódkę?
NEXT POST