Jak wybrać łódkę?

Myśl o byciu żeglarzem nie dotyczy tylko dziecięcych marzeń o wielkich, pirackich przygodach, ale często pojawia się w głowach osób w bardziej dojrzałym wieku. Możliwość spędzania czasu na łonie natury, obcując z żywiołami – wiatrem i wodą, to doskonały sposób na odstresowanie i aktywny wypoczynek.

Kluczowy jest również aspekt społeczny, czyli odpowiedź na pytanie z kim ewentualnie będziemy naszą pasję dzielić.

Z tego miejsca jest już krótka droga do ostatniego pytania, jaką żaglówkę wybierzemy?

Zanim jednak padnie pytanie o rodzaj żaglówki, warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy traktować naszą nową pasję i jakie będą się z tym wiązały kwestie logistyczne i finansowe oczywiście.

W teorii zasada jest prosta — mniejsza łódka to mniejsze koszty i łatwiejsza logistyka.

Oczywiście cena nowoczesnej żaglówki może znacznie przewyższać koszt zakupu łódki używanej. Jednak w tym drugim przypadku często transakcja kupna to dopiero początek inwestycji. Trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z przeglądem, naprawą i wymianą najbardziej zużytego osprzętu. Półbiedy kiedy wymienić należy tylko linki i kilka bloczków. Problemy zaczynają się kiedy wymiany potrzebuje część ożaglowania lub masztu.

Żaglówkę można również wyczarterować. Aby czuć się na niej pewnie, warto zrobić to na cały lub znaczną część sezonu, aby w międzyczasie dokonać drobnych napraw i modernizacji, które wpłyną na nasz komfort żeglowania.

Logistyka — większa żaglówka to konieczność poniesienia kosztów związanych z cumowaniem jej w porcie lub poza sezonem w hangarze. Kiedy jednak zdecydujemy się na dalszą wyprawę, to do transportu będziemy potrzebować co najmniej specjalnej przyczepy.

Wybierając mniejszą łódkę (1-2 osobową) do transportu w większości przypadków wystarczy nam bagażnik dachowy  na naszym aucie.

Załoga — kiedy zdecydujesz się na wybór wieloosobowej łodzi, tracimy częściowo niezależność, ponieważ okazuje się, że wyprawa nad wodę wymaga jednomyślności, a z tym może być różnie. Istnieje ryzyko, że kolejne terminy z „bardzo ważnych powodów” będą nam przepadać.

Co nam pozostaje, kiedy marzenie o żeglarskiej przygodzie nie daje nam spokoju, a jednocześnie chcemy być w pełni niezależni?

Wybór pada na łódkę małą, na której możemy żeglować samotnie, ale również zaprosić na wyprawę 1-2 załogantów.

Jeśli wiemy już jaką łódkę wybrać to warto zastanowić się, która będzie dla nas odpowiednia. Co będzie istotne w momencie dokonania wyboru:

 • nasze umiejętności i doświadczenie żeglarskie
 • parametry fizyczne (wzrost i waga sternika mają wpływ na to, na której z łódek będzie im się pływało lepiej, a które warto sobie odpuścić)
 • możliwości logistyczne — jakim autem dysponujemy i czy ewentualnie możemy wykorzystać małą przyczepę

Przechodząc do konkretów, sprawdźmy jakie łódki może zaoferować nam LaserPOL:

 • Laser Pico:
  • waga kadłuba to 72 kg, a długość 3,5 m
  • bez problemu możesz tę łódkę przewieść na dachu samochodu
  • optymalna waga załogi to 60/80 kg
  • możesz żaglować sam lub z dzieckiem, ale dwie osoby dorosłe też znajdą tu miejsce
 • Laser Bug:
  • waga kadłuba to 46 kg, a długość 2,6 m
  • bez problemu zmieści się na dachu nawet małego auta
  • optymalna waga załogi to 30/70 kg
  • możesz żaglować sam lub z dzieckiem
 • Laser Vago:
  • waga kadłuba to 106 kg, a długość 4,2 m
  • transport przy użyciu małej przyczepy
  • optymalna waga załogi to 80/150 kg
  • możesz żaglować w duecie, ale również jesteś w stanie pływać na niej solo
 • Laser Bahia:
  • waga kadłuba to 155 kg, a długość 4,6 m
  • transportu na przyczepie
  • optymalna waga załogi to 150/225 kg
  • żeglować możesz w dwie osoby, ale na pokładzie zmieści się nawet sześć osób

Wybór małej łódki to oprócz kwestii związanych z kosztami, logistyką czy byciem niezależnym od innych w uprawianiu naszej pasji, możliwość bezpośredniego kontaktu z żywiołem.

Im mniejsza łódź tym jesteśmy bliżej wody, a nasze wrażenia są bardziej intensywne. Możliwość balastowania całym sobą, czucie bryzgów fal oraz czucie wiatru to jest właśnie całe żeglarskie sedno. To właśnie mniejsze jednostki zdecydowanie bardziej sprawdzają się, kiedy żeglarstwo rekreacyjne to za mało i chciałbyś zacząć się ścigać.

Mała łódka może zapewnić nam wielkie przeżycia.

Bez patentu

Masz już za sobą pierwszy kontakt z żeglowaniem? Może zastanawiasz się jaką łódkę wybrać dla siebie, mimo że nie masz uprawnień? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wszystkie łódki oferowane przez LaserPOL nie wymagają patentu żeglarskiego czy innych uprawnień do żeglowania.

W Polsce, by móc kierować jachtem należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Są to patenty żeglarskie, które określają, na jakich wodach oraz jaką łodzią możemy kierować. Wydawane są przez Polski Związek Żeglarski (www.pya.org.pl)oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Ten pierwszy wydaje uprawnienia do kierowania jachtami żaglowymi, kolejny do kierowania jachtami motorowymi. Wydawanie patentów regulowane jest przez Ustawę z 21 grudnia 2000 roku o żegludze śródlądowej oraz Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 9 kwietnia 2013 roku w sprawie uprawiania turystyki wodnej.

Na podstawie tych ustaw i rozporządzeń, bez uprawnień można prowadzić jacht żaglowy o długości kadłuba do 7,5 m, które mogą być również wyposażone w napęd mechaniczny. Możesz także pływać na jachcie motorowym o mocy silnika do 75 kW oraz długości kadłuba do 13 m. Takie łodzie muszą mieć jednak ograniczenie konstrukcyjne prędkości maksymalnej do 15 km/h.

Oczywiście to nie oznacza, ze rozsądne jest wypożyczenie lub zakup łódki jeżeli nigdy wcześniej nie żeglowałeś. W ofercie Laser Performance jest jednak jedna łódka, która przeczy tej zdroworozsądkowej zasadzie. To Laser Funboat. Ten mały katamaran stworzony jest z myślą o zabawie na wodzie. Naprawdę nie potrzebujesz żadnego doświadczenia żeglarskiego, aby świetnie bawić się na Funboacie. W dodatku łódka jest na tyle duża, że możesz dzielić swoją radość z drogą osobą.

W ofercie mamy też 2 inne jednostki, które stworzone są do rozpoczęcia żeglarskiej pasji. Laser Pico i Laser Bug. Obie niezwykle popularne w szkołach żeglarskich na cały świecie gwarantują bezpieczeństwo, stabilność i trwałość przy równoczesnych osiągach jak na swój rozmiar.

Bez patentu, ale już z jakimś doświadczeniem żeglarskim możesz z powadzeniem korzystać z pozostałych łodzi Laser Performance.
Niech brak uprawnień nie będzie wymówką przed rozpoczęciem Twojej żeglarskiej przygody.

Jeżeli jednak nie czujesz się pewny swoich umiejętności skontaktuj się z nami. Możemy polecić Ci zaufaną szkołę żeglarską w Twojej okolicy lub sami przeprowadzimy szkolenie na Twojej nowo zakupionej łódce.

Ochrona środowiska

Taklowanie łodzi:

Zachowaj ostrożność podczas taklowania łodzi, aby nie zgubić sprzętu na wodzie. Utrata miecza, przedłużacza rumpla, części masztu czy nawet bloczka nie jest idealna ani dla Ciebie, ani dla środowiska! W Internecie dostępnych jest wiele filmów instruktażowych pokazujących, jak ustawić łódź, aby zabezpieczyć luźne elementy.

Pamiętaj, aby przywiązać cokolwiek innego / przymocować go do łodzi, aby inne przedmioty nie zgubiły się w wodzie, takie jak szekle i zatyczki. Taśma izolacyjna jest najlepszym przyjacielem żeglarza, ale jest bardzo szkodliwa dla organizmów morskich, jeśli wypadnie za burtę. Jeśli taśma się odklei, pamiętaj, aby włożyć ją do kamizelki ratunkowej lub w bezpieczne miejsce, aby można ją było odpowiednio usunąć na lądzie.

Mycie łodzi:

Umyj i dokładnie wysusz łódź, aby wyeliminować morską flory i fauny, która może utknąć na łodzi podczas żeglugi. Należy ją usunąć (a dokładniej wyrzucić do kosza) przed przechowywaniem łodzi lub przed przetransportowaniem jej w inne miejsce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodliwych gatunków inwazyjnych z regionu na region.

Biodegradowalne środki czyszczące nie będą szkodzić środowisku wodnemu, a jeszcze lepiej, będą trzymać się starej dobrej, świeżej wody i szczotki! Zmniejszenie ilości organizmów morskich i glonów na łodzi może poprawić wydajność, więc pamiętaj, że czysta łódź to szybka łódź!

Testujemy łódki Laser Performance

Cały czas testujemy łódki Laser Performance nad warszawskim Zegrzem! Jeżeli przed zakupem chciałbyś sprawdzić łódkę w akcji, napisz w wiadomości prywatnej, wyślij maila lub zadzwoń do nas. Umówimy się na testy w dogodnym dla Ciebie terminie. Będziesz miał możliwość przetestowania nawet 4 różnych łódek z naszej oferty. Na plaży nad Zegrzem czekają na naszych klientów:

 • Laser Bahia
 • Laser Funboat
 • Laser Pico
 • Laser olimpijski

Do zobaczenia

Laser Pico – prosta, wygodna i uniwersalna żaglówka

Laser Pico – prosta, wygodna i uniwersalna żaglówka do pływania, na której nie są wymagane żadne uprawnienia. Idealna dla dwóch osób lub w pojedynkę. Niezwykle wytrzymała konstrukcja i łatwość w żeglowaniu oraz taklowaniu sprawia, że Laser Pico to najczęściej wybierana łódka do nauki żeglarstwa w Wielkiej Brytanii. Cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce ??Chciałbyś ją przetestować przed zakupem? Napisz do nas