Z tego wpisu dowiesz się:
- Jakie są możliwości transportu łodzi żaglowej?
- Jak najlepiej zabezpieczyć łódkę do transportu?
- Jakie są podstawowe przepisy regulowane przez Kodeks Drogowy?
Dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć decyzję, w jaki sposób chcesz transportować łódkę i która możliwość jest dla Ciebie najwygodniejsza.
Życie bywa przewrotne i często coś, co mamy teoretycznie na wyciągnięcie ręki nie koniecznie nas interesuje. Z tego powodu nie zawsze narty są największą pasją mieszkańca gór, a osoby żyjące na wybrzeżu wielkim łukiem omijają wszystko, co jest związane ze sportami wodnymi.
Kiedy jednak Twoją pasją jest żeglarstwo i nie mieszkasz nad brzegiem jeziora czy innego zbiornika wodnego, nie pozostaje nic innego jak przetransportować Twoją łódkę w miejsce, gdzie żeglowanie będzie możliwe.
Jak zrobić to bezpiecznie i sprawnie?
Transport łódki można zrealizować na kilka sposób, a wybór będzie zależał przede wszystkim od jej wielkości, możliwości technicznych oraz jak to bywa najczęściej — zasobności portfela.
Łódka na dachu
Transport sprzętu na dachu samochodu cieszy się dużą popularnością wśród amatorów sportów wodnych. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach przy przewożeniu tego typu rzeczy, aby nie uszkodzić ani sprzętu, ani swojego samochodu, a także nie spowodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.
Podstawowym warunkiem bezpiecznego transportu łódki na dachu samochodu jest możliwość zamontowania bagażnika dachowego. Na szczęście w większości modeli aut osobowych jest to możliwe. Osobiście odradzamy transport sprzętu bezpośrednio na dachu samochodu, nawet jeśli zostanie on zabezpieczony przed uszkodzenie.
Przed planowaną podróżą warto sprawdzić wytrzymałość dachu samochodu, aby uniknąć uszkodzenia pojazdu. Łódkę powinno się umieszczać na belkach bagażnika do góry dnem, a następnie przymocować w taki sposób, aby była ona stabilna i unieruchomiona. Najlepiej w tym celu wykorzystać pasy transportowe z klamrami, a podczas montażu odpowiednio je naciągnąć. W tym przypadku zdecydowanie lepiej być przesadnie ostrożnym i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zastosować dodatkowe zabezpieczenie.
Artykuł 61 Kodeksu Drogowego reguluje obowiązki związane z transportem sprzętu. Jednym z nich jest konieczności oznakowania wystającego z przodu pojazdu ładunku dwoma czerwonymi pasami lub pomarańczową chorągiewką, a z tyłu pasami w kolorze białym i czerwonym. Przewożona na dachy łódka nie może wystawać z tyłu na odległość większą niż 2 m, z przodu 0,5 m oraz na szerokość 1,5 m licząc od siedzenia kierowcy. Przed planowaną zagraniczną podróżą należy dokładnie zapoznać się z tamtejszymi obowiązującymi przepisami, ponieważ mogą się one różnić od polskich uregulowań prawnych.
Większość producentów zaleca podróżowanie z przedmiotami zamontowanymi na bagażniku dachowym z maksymalną prędkością do 130 km/h.
Jazda z łódką na dachu poza ograniczeniem prędkości powoduje z jednej strony większe zużycie paliwa i wymaga pewnych korekt podczas jazdy, ze względu na zmianę środka ciężkości pojazdu. Z drugiej jednak strony manewrowanie jest dużo łatwiejsze niż w przypadku zestawu z przyczepą.
Łódka na haku
Dość oczywistym sposobem samodzielnego transportu łódki jest wykorzystanie dedykowanej przyczepy. Możemy ją wypożyczyć bądź kupić z wykonaniem na zamówienie. Niewątpliwie transport naszego sprzętu na dedykowanej przyczepie ma wiele plusów jak łatwiejszy załadunek i rozładunek, bezpieczeństwo, a w przypadku większych łódek jest najpopularniejszym rozwiązaniem.
Oczywiście elementem niezbędny do wykorzystania przyczepy jest posiadanie haka w samochodzie. Najlepiej sprawdzają się fabryczne haki holownicze, ale nie wszystkie auta są w nie wyposażone. W takim przypadku można oczywiście hak zamontować. Najwygodniejszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest hak zdejmowany – kiedy go nie potrzebujesz, leży sobie w bagażniku.
Przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić stan techniczny przyczepy, a przede wszystkim sprawność instalacji elektrycznej oraz odpowiednie ciśnienie w oponach. Każda przyczepa powinna posiadać aktualne ubezpieczenie OC.
Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mogą powadzić z samochód z lekką przyczepą bez hamulca o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg lub przyczepą o wyższej masie całkowitej niż 750 kg, ale posiadającą hamulec najazdowy, ale w tym przypadku dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może być wyższa od masy całkowitej pojazdu holującego, a cały zestaw pojazdów nie może przekraczać 3,5 tony.
Samochód wraz z przyczepą jest w Kodeksie Ruchu Drogowego określany jako zestaw pojazdów, a jego dopuszczalne wymiary to maksymalna wysokość do 4 m, szerokość do 2,55 m i długość do 18,75 m.
Ograniczenia prędkości dla zestawu pojazdów to na obszarze zabudowanym do 50km/h, poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych – 70 km/h oraz poza obszarem zabudowanym na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach – 80 km/h.
Łódka na lawecie
Alternatywą transportu łódki na dedykowanej, specjalistycznej przyczepie jest wykorzystanie przyczepy-lawety, którą zwykle przewozi się motocykle czy quady. Taka przyczepa co prawda nie ma specjalistycznych elementów do zamocowania łodzi, ani rolek ułatwiających je załadunek, ale w tym przypadku możemy wykorzystać wózek do transportu łodzi.
Często tego typu przyczepy są wyposażone w specjalne najazdy oraz ręczną wciągarkę co zdecydowanie ułatwia załadunek i rozładunek naszego sprzętu.
Koszt wypożyczenia tego typu przyczepy jest często niższy od ceny za wypożyczenie dedykowanej przyczepy, a dodatkowo załadunek i rozładunek łódki może nastąpić niemalże w dowolnym miejscu dzięki wykorzystaniu wózka.
W przypadku przyczep dedykowanych załadunek i rozładunek zwykle odbywa się z wody lub ewentualnie wymaga przeniesienia je na wózek.
Podróż z przyczepą
Podczas jazdy z przyczepą należy pamiętać, że wydłuża się droga hamowania, przyspieszenie i ruszanie wymaga znacznego zwiększenia obrotów silnika, na zakrętach koła przyczepy toczą się po mniejszym łuku, więc należy uważać, aby nie wjechać na krawężnik czy pobocze.
Oczywiście największym wyzwaniem jest manewrowanie przyczepą, a szczególnie jazda do tytułu, ale jeżeli przyczepa jest lekka, to można ją odpiąć i ustawić ręcznie w odpowiednim miejscu.
Wybór sposobu przewożenia łódki w pierwszej kolejności będzie zależała od jej gabarytów, a dopiero w dalszej kolejności od możliwości technicznych pojazdu i dostępności odpowiedniego sprzętu do zakupu lub wypożyczenia.
Mimo tego, że początkowo transport sprzętu, jakim jest łódź sportowa, wydaje się duży wyzwaniem, to na pewno kolejne wyprawy będą dużo łatwiejsze, a możliwość żaglowania i poznawania nowych akwenów jest wystarczającą nagrodą za włożony w to wysyłek