|
Damian Pietruszewski – ur. 09.03.1993 r., żeglarz – Laser 4,7 i Laser Radial, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Iławie , trener – Wojciech Janusz.
Obecnie uczeń I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Iławie o profilu matematyczno-fizycznym .
Moja przygoda z żeglarstwem rozpoczęła się w 2000 r. , wraz z rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej w klasie żeglarskiej. Moim pierwszym trenerem była Pani Katarzyna Grabkowska. W roku 2002 w Krakowie wystartowałem w swoich pierwszych regatach w klasie Optimist UKS objętych programem "NIVEA BŁĘKITNE ŻAGLE", gdzie zająłem zaszczytne I miejsce.
W 2003 r. przeszedłem do grupy B. Moim trenerem został Pan Marek Karbowski. W 2004 roku po raz pierwszy wystartowałem, wraz z kolegami i koleżankami klubowymi, w drużynowych Mistrzostwach Polski w których przez kolejne 3 lata zajmowaliśmy I miejsce. W tym oraz kolejnym roku zdobyliśmy również Drużynowy Klubowy Puchar Europy we Włoszech.
Do grupy A awansowałem w roku 2005. Tu odnoszę kilka znaczących sukcesów i utwierdzam się w przekonaniu, że żeglarstwo to moja pasja. Najważniejszym sprawdzianem była Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Pucku w roku 2006, gdzie zajmuję 2 miejsce. W tym samym roku zajęcie I miejsca w Regatach Jesiennego Pucharu Zatoki Gdańskiej w Gdyni potwierdza moją nominację do kadry narodowej, do polskiej reprezentacji Nivea Top Team na Mistrzostwa Świata w Urugwaju. Późną jesienią wraz z kolegami i koleżankami z klubu oraz Sarą Piasecką, pod wodzą naszego trenera Wojciecha Janusza, zdobywamy Drużynowy Puchar Europy w Berlinie. Sezon 2007 rozpoczynam od Regat KABB Trophy w Palamos w Hiszpanii, gdzie zajmuję 2 miejsce, a później regaty eliminacyjne do kadry narodowej, które kończą się kwalifikacją do reprezentacji na Mistrzostwa Europy w Grecji. Lata 2005 – 2007 to również inne moje indywidualne sukcesy – zajęcie trzykrotnie I miejsca w Meczowych Mistrzostwach Polski. W tym okresie trenowałem z najlepszymi trenerami : Wojciechem Januszem, Zdzisławem Staniulem i Andrzejem Piaseckim.
Sezon 2008 rozpocząłem już od treningów na Laserze 4,7, razem z koleżankami i kolegami w najlepszej klubowej grupie MOS Iława, prowadzonej przez trenera Wojciecha Janusza. W regatach w których startowałem, zajmowałem miejsca w pierwszej dziesiątce poza Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży, w której byłem XI. Ostatecznie w podsumowaniu roku 2008 w Pucharze Polski do lat 16 zająłem I miejsce, a w klasyfikacji ogólnej IV .
Rok 2009 zaliczam do jednego z najlepszych sezonów pod względem osiągnięć. Pozwoliły mi one na zakwalifikowanie się do Mistrzostw Europy w Helsinkach . Ten start również mogę zaliczyć do udanych mimo zajęcia tylko IX miejsca. Zakładam, że gdyby udało się rozegrać planowaną liczbę wyścigów, to mógłbym liczyć na miejsce w pierwszej piątce. We wszystkich regatach krajowych zajmowałem miejsca medalowe. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży potwierdziłem swoje umiejętności , zajmując I miejsce. Podobnie w Pucharze Europy w Pucku , gdzie zająłem miejsce II. Podsumowaniem sezonu jest I miejsce w Pucharze Polski 2009 .
Żeglarstwo to wspaniała przygoda i widzę tu swoją przyszłość. W następnym sezonie startował będę już głównie w Laserze Radialu. Moim celem jest osiągnięcie w krótkim czasie wyników podobnych do tych z Lasera 4,7. Pozdrawiam wszystkich żeglarzy pływających na Laserze. Nie ustawajcie w wysiłkach, trenujcie bo warto!
|